Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü; halkın huzur ve mutluluğu ile yine halkın can ve mal güvenliğini sağlamak, insan hak ve özgürlüğünü korumak görevleriyle donatılmış Türk Polis Teşkilatı; 10 Nisan 1845 tarihli Nizamname ile ilk kez İstanbul’da kurulup fiilen ülkenin ve ulusun iç güvenliğini Jandarma Teşkilatı ile birlikte sağlayan bir devlet kurumu olarak 174 yıldan bu yana aynı şevk ve heyecanla görevini ifa etmektedir.
 
Bugün ülkemizde huzur ve ülkemizde güven ortamının tesisine yönelik takdire şayan gayretler sergileyen Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174. yılını kutlamanın onuru ve mutluluğunu yaşıyoruz.
   
Devletimizin en önemli vazifelerinden biri de vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamasını temin etmektir. Kanunlarla sınırlı ve yetkisini yine kanunlardan alarak görev yapan bu güzide teşkilatımız, insan hak ve özgürlüklerine gösterilen hassasiyet ile güvenlik ve özgürlük dengesini sağlama konusunda ciddi bir vazife ifa etmektedir. Denetime açık, şeffaf ve hesap verebilirlik gibi çağımızın gerektirdiği tüm özelliklere sahip olan polis teşkilatımızın halkımızın kaliteli hizmet beklentilerine de cevap verdiğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Ülkemizde son yıllarda tüm kurum ve kuruluşlarımızın kaydettiği gelişim ve değişim sürecine polis teşkilatımızda ayak uydurarak; bugün görevin ifası esnasında en ileri teknolojileri kullanması ve sınırsız bilgi birikimi ile tüm dünyada dikkat çeken önemli bir güvenlik birimi haline gelmiştir.
   
Gelecekte daha da gelişeceğine kalpten inandığım Türk Polis Teşkilatının 174. Kuruluş Yıl Dönümünü kutluyor, şehit polislerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, emekli olan ve görevi başında bulunan kahraman polislerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.
Türk Polis Teşkilatının 174. Yılı Kutlu Olsun!..
                                              
                                                                                             
 
                                                                                                Mehmet Erhan TÜRKER
                                                                                                                                                                                                  Aydıncık Kaymakamı